ASANSÖRLER

Bu sayfada asansör çeşitlerini bulabilirsiniz.

Kullanım amaçlarına göre sınıflandırılan asansörler, hızlarına görede güvenlik sistemlerine ihtiyaç duyarlar. Asansör tasarımında kabin, makine motor seçimi, mekanik tasarım, hız ve güvenlik sistemleri kullanım amacına göre yapılanır. Her asansör çeşidi kendi içinde standartlara sahiptir.

Asansör Çeşitleri

Konut ve Şahıs Asansörleri

karatAku3o2Şahıs Asansörleri, genellikle konut, alışveriş merkezi, otel, okul, iş merkezleri gibi mekanlarda kullanılır.

Şahıs asansörleri diye de adlandırılan bu tür, binaların projelendirilme aşamasında yapılan trafik hesaplamalarına ve avan projelerine uygun olarak imal edilip, montajı yapılır. 4 kişiden 21 kişiye kadar kapasteye sahip yapılabilen şahıs asansörlerinin hızları, binanın yüksekliğine göre 0,63 m/sn den 3 m/sn kadar çıkar.

Uygun şartlar sağlandığı taktirde yerinde keşif yapıldıktan sonra imalat ve montaj aşamasının sonuna kadar tüm aşamalar, tecrübeli ekiplerimiz tarafından kontrol edilerek son kullanıcıya en uygun hale getirilir.

Makine Dairesiz Asansörler

makinedairesizsistemlerMakine daireleri binaların üzerinde belirgin bir yapıya sahiptir ve bina üzerinde belli bir yer kaplamaktadır.

Makine dairesinin kapladığı alan bina estetiğine uymaz. Makine dairelerinin bina üzerinde yer kapladığı ve bina estetiğini bozduğu düşünülereki dişlisiz makineler üretime girmiştir.

Bu makine frekans kontrollü çalışıp, asansörün duruş kalkış ve tek hareketli parçasıyla kabinin seyrine büyük bir konfor sağlar. Dişlisiz makine sayesinde makine dairesi ortadan kalkmakta ve asansör kuyusu içerisinde, montajın gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır.

Kullanılan bu makine ve sistem sayesinde hassas kalkış ve duruşlarıyla sessiz ve titreşimsiz çalışarak kullanıcıya büyük konfor sağlar.

Yük Asansörleri

YukAsansoru_convertedYük asansörleri yükün genelde şahıs eşliğinde taşınması amacıyla kullanılan bir asansör çeşididir.

Genelde fabrika, depo, alışveriş merkezleri, otoparklar gibi taşıma işlerinin yoğun olduğu yerlerde kullanılırlar.

Bu tip asansörlerde konfor ve hızdan çok asansörün yük taşıma kapasitesi ve güvenliği önemlidir.

Hidrolik Asansörleri

KonutveSahisAsansorleriHidrolik asansörler, yoğun kullanım gerekmeyen ve makine dairesinin yukarıda yapılamadığı durumlar için uygun bir çözümdür.

Seyir mesafesinin çok olmadığı orta yükseklikteki binalarda hidrolik asansör farklı çözümleri ile hem konfor hemde maliyet açısından önemli bir altarnatif oluşturmaktadır.

Bu tip asansörler 240 kg dan 4000 kg’a kadar ağırlık ve 1m/sn’ye kadar hız seçenekleri ile çeşitlendirilebilir.

Makine dairesi uygun olmayan durumlarda en iyi çözüm seçeneklerinden biridir.

Orta düzeyde yolcu akışı için idealdir.

Panoramik Asansörler

HidrolikAsansor_convertedPanoramik asansörler özellikle alışveriş merkezleri, oteller, restoranlar ve eğlence merkezlerinde kullanılır. Panoramik asansörleri diğerlerinden ayıran en büyük özellik yan ve arka cephelerinin camdan olmasıdır. Bu sayede kullanıcılara kapalı asansör kabinlerine nazaran ferah bir ortam olanağıyla görsel bir keyif sağlanır. Ayrıca kapalı asansörlerin verdiği huzursuzluk ortamdan uzaklaştırılarak asansör korkusu olan kişilere de asansör kullanımını cazip hale getirir ve dışarının görünebilir olması ziyaretçilerin farklı hizmetleri farkedebilmelerine de olanak sağlar. İsteğe göre kare, üçgen vb dizaynları yapılabilir.

Kullanıcılara kapalı asansör kabinlerine nazaran ferah bir ortam olanağıyla görsel bir keyif sağlanır. Ayrıca kapalı asansörlerin verdiği huzursuzluk ortamdan uzaklaştırılarak asansör korkusu olan kişilere de asansör kullanımını cazip hale getirir.

Panoramik asansörlerin camları herhangi bir tehlike anında yolculara zarar vermeyecek kırılmaz camdan üretilirler.

Monşarj Asansörler

MONSARJMonşarj asansörleri genelde otel, hastane, restoran ve villalarda mutfaktan kata tabak, bardak gibi yemek malzemelerinin taşınmasında kullanılır.İnsan asansörünün küçültülmüş halidir.

Monşarj asansör diye de anılan yemek asansörleri sadece 40 Kg?dan 250 Kg?a kadar değişik taşıma kapasiteleriyle yük taşıyan küçük yük asansörleridir. 4 durağa kadar kullanılabilirler.

Monşarj tipi servis asansörleri, genelde giyotin tarz kapılıdırlar. Fakat çarpma kapı tipleri de mevcuttur. Giyotin kapılar yer işgal etmedikleri gibi tek hareketle açılıp kapanması kolayca sağlanır. Hijyen bu tip asansörler için önemli olduğundan dolayı yapımında genelde paslanmaz çelik malzeme kullanılır. İsteğe bağlı olarak tabak, bardak için raf uygulaması yapılabilmektedir.

Araç Asansörleri

arac

Genellikle otoparklarda, otomotiv firmalarında, araç servislerinde kullanılmaktadır. Bu tür asansörlerin yük taşıma kapasitesi 2,5 ton ile 8 ton arasında değişkenlik gösterir. Araç asansör tasarımları müşterinin talebine göre tasarım açısından farklılıklar gösterebilir.

Artış gösteren araçların otopark sorununu azaltan araç asansörleri, binalarda otopark amaçlı alanların yetersizliği durumunda kullanılır. Bu asansörler ile bina üstleri ve bodrum katları otopark olarak kullanılabilmektedir.

Özel Asansörler

OzelAsansorler2Bir koltuk asansörünün kurulumu sayesinde fiziksel nedenlerden dolayı gerçekleştirilemeyen bir çok işlevin kolayca gerçekleşmesine yardımcı olur. Bu tip asansörler ağırlıklı olarak yaşlılık sebebi ile taşınmakta güçlük çeken veya fiziksel engelleri bulunan insanların taşınmasına yardımcı olmak amacı ile tek kişilik şekilde ve merdiven kenarlarına kurulan bir sistemle tasarlanır. Engelli asansörleri,engelli kişilerin merdivenleri ya da benzeri yükseltileri kolayca aşabilmeleri için, merdiven şeklinde ya da platform şeklinde üretilmektedir. Merdiven kenarına bağlanan mekanizma ile katlar arası inip çıkmayı kolaylaştırır. Bu tip asansörler genelde evlerde, iş yerlerinde ve villalarda kullanılır. Buların dışında artık metro, tramvay gibi ulaşım araçlarının durakları içinde gerekliliği farkedilmiştir ve bu asansörler bu alanlarda da yaygınlaşmaya başlamıştır.

Engelli asansörlerinin kısa mesafede dikey çalışabilen çeşitleri olduğu gibi merdivenlere uygulanabilen çeşitleri de mevcuttur. Merdivenlere uygulanabilen çeşidi yaklaşık 7 kata kadar çıkabilmektedir.

Engelli asansörleri iç ya da dış mekanda istenilen renk ve ölçüde üretilebilmektedir.